Ani Kalp Ölümü (Ani Kardiyak Ölümü)

Ani Kardiyak Ölüm Ne Demektir?
Daha önceye ait ölümcül bir hastalik tanisi olmayan, kalp hastaligi oldugu bilinen veya bilinmeyen bir kisinin çok kisa zamanda (genellikle sikayetlerin baslamasindan sonra bir saat içinde) kardiyak nedenlerden dolayi beklenmedik ölüm durumudur.

Ani Kardiyak Ölüm Riskini Arttiran Unsurlar Nelerdir?
Ani kardiyak ölümlerin altta yatan en sik nedeni; koroner arter hastaligidir. Bu hastaligin risk faktörleri olan hipertansiyon, diyabet, sigara, alkol, kolesterol yüksekligi, ailede kalp hastaligi olmasi, obezite (sismanlik), sedanter (hareketsiz) yasam ayni zamanda ani kardiyak ölümler için de risk faktörleridir. Ani ölüm riskini azaltmak için tüm bu risk faktörlerini kontrol altina almak gereklidir.

Ani Kardiyak Ölümünde Yasin Önemi Var midir?
Ani kardiyak ölüm, her yasta görülebilmesine ragmen 35 yas üstü hastalarda en sik sebebi koroner arter hastaligi iken 35 yas altinda en sik sebep dogumsal kalp hastaligi (hipertrofik kardiyomyopati; özellikle atletlerde) ve ritm bozuklugudur.

Ani Kardiyak Ölümde Cinsiyetin Önemi Var midir?
Erkeklerde ani kardiyak ölüm, kadinlara oranla 3 kat daha siktir.

Ani Kardiyak Ölüm Öncesi Ne Gibi Belirtiler Ortaya Çikar?
Ani ölüm öncesi sik görülen sikayetler; çarpinti, gögüs agrisi, nefes darligi, soguk terleme, bas dönmesi, bulanti-kusma, göz kararmasi ve fenalik hissidir. Bazen de hiç bir sikayet olmadan yere yigilma biçiminde seyreder.

Tani Metotlari Nelerdir?
Anamnez (hikâye) ve fizik muayene, EKG, gögüs röntgeni, ekokardiyografi, holter,  kalp kateterizasyonu ve koroner anjiyografi, elektrofizyolojik çalisma.

Ailesinde Ani Kardiyak Ölüm Olanlar Ne Yapmalidir?

Ailesinde ani kardiyak ölüm olanlar, kardiyoloji bölümünün bulundugu hastanelere basvurmalidir. Genel olarak tüm aile taranarak incelenmelidir. Yaptiklari is nedeniyle büyük sorumluluk tasiyan pilotlar, emniyet görevlileri, tren ve otobüs soförleri ve tabii ki sporcular iyi bir kardiyolojik degerlendirmeden geçirilmelidir.

© 2017 Kardiyovasküler Akademi Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.